Pojezierze Wałeckie zaprasza

Człopa

Człopa należy do najstarszych miast w regionie. Według legend była to stolica krainy Dzierżykraja, uważanego za protoplastę rodu Czarnkowskich. Ślady grodziska stożkowego w pobliżu Człopy, potwierdzają tezę, że była to okolica zamieszkała w czasach słowiańskich. 

Średnica grodziska wynosiła ok. 100 m., otaczał je wał wysokości 6 m, o obwodzie ok. 400 m. Gród był chroniony fosą, której ślady zachowały się w części północno-zachodniej grodziska.

Rozległe kompleksy leśne, zajmujące ponad 72,5% powierzchni gminy, są ostoją dzików, jeleni i lisów; żyją tu także borsuki i jenoty, na rzekach spotkać można wydrę i bobra a miejscowe bagniska stanowią dom dla żółwia błotnego. Lasy o bogatym, zróżnicowanym  drzewostanie, jeziora i rzeki malowniczo przewijające się po terenie gminy, kolorowe pola i łąki sprawiają, że jest to kraina, w której czas płynie spokojniej. Łatwo tu zachwycić się śpiewem ptaków, czy zadumać się pięknem natury. Warto wybrać się więc na wędrówkę - na przykład ścieżką pieszo - rowerową o nazwie ,,Brzegiem człopskich jezior”. Ta trasa, o łącznej długości 18 kilometrów, prowadzi wśród wspaniałej przyrody brzegami jezior Kamień, Załom i Białe. 

Liczne jeziora o czystej wodzie i malowniczej linii brzegowej,  pensjonaty i stawy rybne prowadzone przy gospodarstwach agroturystycznych stanowią raj dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych. Do najatrakcyjniejszych należą jeziora: Szczurzacz, Trzebin, Załom, Zamieć, Dłusko, Kochlin Duży, Młyński Staw. Cieszynka, Drawa i Płociczna – rzeki,  w części swego biegu mające  charakter rzek górskich,  są doskonałym miejscem na organizację spływów kajakowych dostarczających wiele emocji a przede wszystkim niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza dla miłośników pięknych krajobrazów

Zabytki architektoniczne Człopy to przede wszystkim budowle z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku:

Siedziba Urzędu Miasta i Gminy 

Kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego 

Atrakcje turystyczne w Gminie Człopa

Bukowo
Dłusko
Drzonowo Wałeckie 
Jaglice
Pieczyska 
Przelewice
Szczuczarz 
Wołowe Lasy