Pojezierze Wałeckie zaprasza

Mirosławiec

Pierwszą twierdzę obronną w Mirosławcu budować nakazał Hasso von Wedell. Pożar, jaki miał miejsce w 1719 roku, pochłonął całe miasto, spłonął wówczas i zamek...
    Miasto zostało wkrótce odbudowane. W 1731 roku hrabia Dionysius Georg Joachim von Blankenburg (Dionizy Blankenburg) zdecydował, że powstanie nowy zamek, wybierając ku temu z wielkopańską fantazją bagnisty teren. Konieczne było więc nawiezienie ziemi, co czynili chłopi pańszczyźniani i wbicie 180 drewnianych pali, do tego zostali zobowiązani mieszczanie z Mirosławca. Potem przystąpiono do wznoszenia zamku, budulcem była cegła, wypalana w pobliskich Hankach. 
    W roku 1738 zamek był gotowy, jego wygląd nie został jednak zaakceptowany przez małżonkę  hrabiego Dionizego, więc w latach 1743 - 1745 dobudowano skrzydła, ostatecznie efektem prac była okazała budowla w stylu baroku holenderskiego. Ten zamek również uległ niszczącej sile ognia – po pożarze w roku 1890 zostały tylko ruiny, a do dziś przetrwały jedynie ślady - resztki podmurówki i wysepka usypana niegdyś po to, by zamek nie zapadł się w mokradłach.

Dom mieszkalny ul. Wałecka 24 

Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Atrakcje turystyczne w Gminie Mirosławiec

Bronikowo 
Drzewoszewo 
Jabłonowo
Łowicz Wałecki 
Orle 
Próchnowo  
Toporzyk